Výchova na cestách, alebo ako sa učíme na čo je siréna

Autor: Martin Majer | 19.4.2011 o 20:28 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1404x

Polícia v spolupráci s požiarnikmi začala s výchovou slovenských vodičov. Požiarnicke auto v závese s policajným sa prediera premávkou so zapnutou sirénou a majákom. Sledujú (a samozrejme i snímajú na video) pritom, ktorí z vodičov dajú požiarnikom prednosť a uvoľnia im cestu. U niektorých vodičov tento „zákrok“ vzbudil pohoršenie, pretože policajti a požiarnici údajne zneužívajú svoje oprávnenia.

Nie som síce dlhoročný šofér, ale pravidelne šoférujem už tretí rok. Minimálne päťkrát som a pritom dostal do situácie, keď som musel s autom zísť z vozovky úplne, pretože vodič v protismere neuvoľnil cestu sanitke, ktorá sa blížila spoza môjho či jeho vozidla. A keďže sme všetci racionálne zmýšľajúci ľudia, musíme uznať že sanitka jazdí so zapnutou sirénou preto, aby bola poskytnutá pomoc pacientovi, ktorý ju urgentne potrebuje. V takej chvíli zohrávajú úlohu minúty, niekedy i sekundy. Sekundy, ktoré pacientovi kradne vodič ignorujúci svetelnú a zvukovú signalizáciu sanitky, ktorá ho potrebuje obísť. Dôvodov môže byť viac: od rozpačitých začiatočníckych chýb, za ktoré môže nedostatočná príprava v autoškolách či neistota vodiča, ktoré je možné eliminovať asi len skúsenosťami za volantom, až po ignoráciu a primitivizmus, proti ktorým pomôže len tvrdá výchova. Výchova pokutami a obmedzeniami.

Z právneho hľadiska je podobná kooperácia polície s požiarnikmi za takýmto účelom možná. Podľa môjho názoru, ak to zákon umožňuje, i správna a potrebná. Ak vodiča vlastné svedomie neupozorní na následky jeho ignorácie a netolerancie, musí fungovať svedomie niekomu inému, ktorý ho usmerní. Ak by totiž všetci reagovali ako majú, keď v spätnom zrkadle vidia modré stroboskopy, podobné akcie zo strany polície by neboli nutné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?