Výchova na cestách, alebo ako sa učíme na čo je siréna

Autor: Martin Majer | 19.4.2011 o 20:28 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1407x

Polícia v spolupráci s požiarnikmi začala s výchovou slovenských vodičov. Požiarnicke auto v závese s policajným sa prediera premávkou so zapnutou sirénou a majákom. Sledujú (a samozrejme i snímajú na video) pritom, ktorí z vodičov dajú požiarnikom prednosť a uvoľnia im cestu. U niektorých vodičov tento „zákrok“ vzbudil pohoršenie, pretože policajti a požiarnici údajne zneužívajú svoje oprávnenia.

Nie som síce dlhoročný šofér, ale pravidelne šoférujem už tretí rok. Minimálne päťkrát som a pritom dostal do situácie, keď som musel s autom zísť z vozovky úplne, pretože vodič v protismere neuvoľnil cestu sanitke, ktorá sa blížila spoza môjho či jeho vozidla. A keďže sme všetci racionálne zmýšľajúci ľudia, musíme uznať že sanitka jazdí so zapnutou sirénou preto, aby bola poskytnutá pomoc pacientovi, ktorý ju urgentne potrebuje. V takej chvíli zohrávajú úlohu minúty, niekedy i sekundy. Sekundy, ktoré pacientovi kradne vodič ignorujúci svetelnú a zvukovú signalizáciu sanitky, ktorá ho potrebuje obísť. Dôvodov môže byť viac: od rozpačitých začiatočníckych chýb, za ktoré môže nedostatočná príprava v autoškolách či neistota vodiča, ktoré je možné eliminovať asi len skúsenosťami za volantom, až po ignoráciu a primitivizmus, proti ktorým pomôže len tvrdá výchova. Výchova pokutami a obmedzeniami.

Z právneho hľadiska je podobná kooperácia polície s požiarnikmi za takýmto účelom možná. Podľa môjho názoru, ak to zákon umožňuje, i správna a potrebná. Ak vodiča vlastné svedomie neupozorní na následky jeho ignorácie a netolerancie, musí fungovať svedomie niekomu inému, ktorý ho usmerní. Ak by totiž všetci reagovali ako majú, keď v spätnom zrkadle vidia modré stroboskopy, podobné akcie zo strany polície by neboli nutné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?